1. Your Honor!

Çocuğunuzu kurtarmak için ne kadar ileri gidebilirsiniz?

Eveet, dizinin afişlerinde gördüğümüz slogan bu şekilde, ve sonrasında  merak duygumuza yenilen bizler ne kadar ileri gidilebileceğini görmek için başlıyoruz izlemeye.

Your Honor konusu nedir?

Your Honor: Adaletli bir yargıç.
Adaletli ve saygın bir yargıç olan Micheal Desiato

Adaletli ve saygın bir yargıç olan Micheal Desiato’nun oğlunu işlediği suçtan kurtarmak için verdiği mücadeleyi konu alıyor Your Honor, slogan ile ne kadar uyumlu değil mi? Eminiz ki konusu sürpriz olmamıştır. 6 Aralık itibariyle Showtime’da haftalık olarak yayınlanmaya başlayan dizi 10. bölümüyle final yapıp mini diziler kategorisinde yer bulmakta ve çeşitli platformlardan altyazılı ya da dublajlı olarak izleyebilme imkanı sunmakta.

Your Honor dizi fragmanını buraya bırakıyorum izlemeyenler için.

Birçok platformda dizinin inceleme yazıları çıktı biliyoruz ki, bir inceleme yazısıyla daha aynı şeyleri tekrar etmek niyetinde değiliz, biz şimdi daha çok deneme tadında alt mesajlarla ilgilenelim;

Ahlaklı bir insan mısınız? Ya da erdemli? Dürüst, hakkaniyetli ?

Kendinizi bu şekilde tanımlayabilir misiniz? Elbette sizin için bu kavramlar farklı anlamlara gelebilir ve bu doğrultuda kendinizi böyle görüp görmediğinize göre değişebilir.

Aslında böyle olup olmadığımızı farkına varmamızın tek yolu bunlardan biri ile sınanmak sanırım.

Hangi güç, nasıl bir zaaf ya da zayıflık size kendinizi bu değerlerden biri ile sınatır?

Para, aşk, sevgi, evlat…?

Yani hayatınızın merkezine aldığınız birtakım şeylerden biri ama en nihayetinde hepsinin temelinde olan sevmek içgüdüsü ile birine ya da bir şeye karşı büyüttüğümüz en büyük zaafımız ve gücümüz, cesaretimiz olan şey, yani sevgi. Onu korumak içinse yapamayacağımız şey yoktur.

İşte Your Honor’da bundan bahsediyor, Michael Desiato (kendisi yabancı değil bizim Walter White-hani şu en zekice kurgulanan ki son bölümüne kadar hesaplanarak kurgulanan mükemmel dizi Breaking Bad’in kimya öğretmeni-namı diğer HEISENBERG-izlemediyseniz şiddetle öneririz ilerleyen postlarda konuşuruz da belki uzun uzun) oğlunun istemeden işlediği bir suç yüzünden onu ele vermemek için o kadar ileri gidiyor ki inanasınız gelmiyor. Sadece iyi bir adamken aslında ki kendisi bir yargıç hem de öyle bir yargıç ki açılış sahnesinde de görebildiğimiz üzere hakkaniyetli olabilmek adına elinden geleni yapıyor.

Yargıç olduğu bir davada uyuşturucu kuryeliğiyle suçlanan kadın hakkında verilen tanık beyanının doğruluğu için kadının evine kadar gidiyor çaktırmadan ve sonra aynı adam oğlunu kurtarmak için türlü manipülasyonlarla, kötüye kullandığı mesleğiyle biranda farklı bir adam oluyor. (Hani o evine gittiği kadın var ya işte onun oğluna Kofi Jones’a atıyor suçu ve o kurtardığı kadının ve çocuklarının hayatını baya baya mahvediyor. Burda da aklımıza Joker’in müthiş repliği geliyor aslında ‘Tek bir kötü saat yeter’

Tek bir kötü saat yetiyor ve bir yanlış öbürünü doğuruyor, bir yalan başka bir yalanı, ve nihayetinde kazandım zannederken hesaba katmadığı biryerden kaybediyor.

Hani tüm bunlar olurken o uğruna dünyaları yaktığı oğlu bkz:

Hani tüm bunlar olurken o uğruna dünyaları yaktığı oğlu bkz:

İşte bu ADAM kardeş o kadar umarsız tavırlar sergiliyor ki hani dumur oluyorsunuz gerçekten izlerken bu napıyor biliyor musunuz, gidiyor ölümüne sebep olduğu çocuğun ablasıyla yakınlaşıyor…

Ki öğretmeniyle de ilişkisi var, yani bu hanımlarda bu beyin baby face yüzüne kanıyorlar heralde anlamak gerçekten mümkün değil.

İşte bu ADAM bey ateşle oynarken BAXTER ailesi de (ölen çocuğun ve Fia’nın ailesi kendileri pek belalı,mafyasal işler) boş durmuyor ve adım adım gerçeklerin peşine gidiyor tabi bu süreçte Michael’la bir takım çıkar çatışmaları içine giriyorlar her ikisi de evladını korumak için birbirlerine mecbur kalıyorlar ve işler diğer herkes için daha da çirkinleşiyor ama tüm bu çirkinlikler ve sonunda ki sahneyle anlıyoruz ki  gerçekten güneş balçıkla sıvanmıyor, bunu anlıyoruz bittiği zaman, çünkü bizde hiç beklemiyoruz böyle bir sonu.  

İyi oldu haketti bu sonu da diyebilirsiniz ya da olmasa iyiydi de diyebilirsiniz hangi tarafta olursanız olun tek soru kalıyor akıllarda değer miydi?  

Haketti ya da haketmedi değer miydi mahvettiği hayatlara kendi içinde olduğu zaafa karşı başkalarının zaaflarını silah haline getirmeye…

Ve sonuç olarak;

Bunun gibi bir çok soru ve ahlaki ikilemle bizi başbaşa bırakan bu diziyi izlemenizi öneriyor ve hayatınızın hiçbir evresinde böyle bir ahlaki ikilemle karşılaşmamanızı, sevdiklerinizle sınanmamanızı temenni ediyoruz.

Önerilen makaleler

0 Yorum

  1. […] Birde şey vardı sanki öğrencisiyle birlikte akide şekeri üretiyorlardı Konya’da olabilirdi mekanı tam hatırlayamadım ama dizi incelememizde bahsetmiştik buradan ulaşabilirsiniz: Your Honor […]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir